Pocenie się niemowląt

Jeśli jesteś młodym, niedoświadczonym rodzicem, możesz mieć wiele dylematów dotyczących odpowiedniego opiekowania się swoją pociechą. W razie wątpliwości najczęściej idziesz się poradzić mamy lub starszej cioci. Jednak czasami ich rady mogą okazać się mylne, ponieważ opierają się na panujących powszechnie przekonaniach. Warto zweryfikować te wskazówki u pediatry albo chociaż poszukać informacji na ten temat w internecie. W poniższym artykule przedstawię problem nadmiernego pocenia się dziecka oraz sposoby zapobiegania temu.

Nadmierna potliwość niemowląt często niepokoi młodych rodziców. Zwykle najbardziej poci się główka. Przeważnie jest to zjawisko fizjologiczne, nie ma ono związku ze stanem chorobowym dziecka. Najczęściej występuje u niemowląt karmionych piersią lub u nieco starszych dzieci aktywnych ruchowo. Zjawisku temu sprzyja wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniu, maksymalnie powinna wynosić 22 stopnie Celsjusza. Poza tym wpływ na potliwość dzieci ma zbyt ciepłe ubieranie ich. Według specjalistów w zakresie pediatrii w temperature pokojowej dziecko powinno mieć tyle samo warstw ubrań, co dorośli. U niemowląt można założyć jedną warstwę więcej. Nie dotyczy to wcześniaków, gdyż one potrzebują dodatkowej ochrony.

Nadmierna potliwość u dzieci karmionych piersią może świadczyć o zbyt małej ilości pokarmu bądź nieprawidłowej technice karmienia. Związane jest to ze zwiększonym ssaniem dziecka, co prowadzi do dodatkowego wysiłku i w rezultacie do jego pocenia się. Znacznie rzadziej problem ten jest efektem stanu chorobowego, a dokładniej krzywicy spowodowanej niedoborem witaminy D. Należy pamiętać o mierzeniu temperatury pociechy, gdyż gorączka może być przyczyną pocenia się.

Jeśli usuniesz wszystkie przyczyny potliwości dziecka, a ono mimo to dalej się poci, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Doradzi Ci, w jaki sposób zwiększyć dawkę witaminy D. Pamiętaj, by podawać ją zawsze razem z mlekiem, nigdy z herbatą. Podawaj ją bezpośrednio łyżeczką, nigdy nie mieszaj w butelce, gdyż może osadzić się na ściankach i Twój maluch w ogóle jej nie dostanie.

Jak widać, nadmierne pocenie się niemowląt i dzieci zwykle spowodowane jest jego przegrzaniem się. Nie musisz się zawczasu zamartwiać, po prostu zapewnij pociesze idealne warunki. Dopiero, gdy to nie pomoże, skontaktuj się z pediatrą, gdyż może być to symptomem poważniejszych problemów.

Brak podobnych artykułów.

Leave a Reply